Rezultati, tablice, transferi...
Lige Petice
Blog - prosinac 2008
utorak, prosinac 23, 2008
Odlična polusezona Herthe i osvojeno treće mjesto iznjedrila je igrače koji su najzaslužniji za najbolju polusezonu u Bundesligi kluba iz Berlina. Osim vratara Drobnyija, koji je drugi po ocjenama u ligi, jedan od najzaslužnijih je i Josip Šimunić. On je, pak, izabran za najboljeg stopera jesenskog dijela prvenstva u izboru Kickera.
'Šimunić je odisao pouzdanošću, snagom u duelima, dobrim pregledom igre i odličnim proigravanjima’ stoji u obrazloženju njemačkog nogometnog magazina.

Naš reprezentativac odigrao je 12 utakmica u prvenstvu, a novinari su ga nagradili prosječnom ocijenom 2,96. Najbolje partije pružio je protiv Hoffenheima i HSV-a gdje je dobio 2 i tada je uvršten u momčad kola, a najgori je bio, kao i cijela momčad, u porazu 1:5 kod Werdera. Tada je dobio 4,5.

Jedina mrlja na ovosezonski nastup je lakat u glavu Halila Altintopa koji je mogao biti sankcioniran i crvenim kartonom. U Kupu Uefa bio je još bolji i u pet nastupa prosječna ocjena mu je 2,60 i njegov izostanak zbog ozljede u odlučnim dvobojima s Galatasarayom i Olympiacosom bio je itekako vidljiv, pa se Hertha oprostila od Europe.

nogomet5 @ 21:15 |Komentiraj | Komentari: 4 | Prikaži komentare
ponedjeljak, prosinac 22, 2008
Kad je na početku sezone zbog ozljede morao pauzirati, talijanskom viceprvaku nije išlo. Sada će kapetan Vučice izostajati s terena 4 tjedna. U nedjeljnom porazu Rome 2:3 kod Catanije Totti je nakon pola sata morao izaći iz igre. Ustanovljeno je istegnuće bedra i pauza od 4 tjedna. Nakon 10 utakmica bez poraza, nesreća je opet zadesila ekipu Luciana Spallettija koja će sada morati dokazati da mogu i bez Tottija.
nogomet5 @ 20:00 |Komentiraj | Komentari: 2 | Prikaži komentare
nedjelja, prosinac 14, 2008

U 157. El Clasicu Real je poražen u Barceloni s 2:0. Oba pogotka postignuta su u drugom dijelu.

Real je treći put uzastopno izgubio u prvenstvu, prvo od Getafea u gostima, pa od Seville u Madridu i sada u Barceloni. Realnom se pokazala izjava smijenjenog trenera Madriđana Bernda Schustera koji je isprovocirao otkaz izjavom da Real u ovom trenutku nema izgleda protiv Barcelone. Novi trener Juande Ramos postavio je momčad čvrsto. Igrajući većinom na kontre i sprječavajući Messija i Eto'oa da priprijete opasnije, nisu mogli doći do pobjede protiv razigranih domaćina. Katalonci su imali apsolutnu dominaciju nad utakmicom te zasluženo bodovi ostaju na Camp Nou. Barcelonisti su tako prednost nad drugoplasiranom Valencijom povećali na 8 bodova, iako Villarreal ima priliku sutra smanjiti zaostatak.

Barcelona je utakmicu počela sjajno, stjeravši goste u vlastiti šesnaesterac. Napadali su sa svih strana, poglavito su opasni za Real bili Lionel Messi, Thierry Henry, Samuel Eto'o i Dani Alves. Tako je proteklo čitavo prvo poluvrijeme. Madriđani su se malo digli u nastavku, ali je Busquets srušen u šesnaestercu, a Salgado dobio žuti karton. Casillas je sjajno skinuo udarac Eto'ou. Samo 13 minuta kasnije, Barca je ipak povela preko Eto'oa. Lukavo je iskoristio gužvu šesnaestercu i loptu poslao iza Casillasovih leđa. U 91. Messi je povećao vodtvo i potvrdio pobjedu Barcelone.

nogomet5 @ 00:20 |Komentiraj | Komentari: 1 | Prikaži komentare
subota, prosinac 13, 2008
Uoči večerašnjeg derbija španjolske lige, iz tabora kraljevskog kluba pršte optimizmom dok Katalonci demonstriraju oprez. Iako će u 157. El Clásico ući kao favoriti, na Nou Campu se ne razbacuju izjavama. S druge strane, novi trener Reala Juande Ramos najavljuje da ničim osim pobjedom ne bi bio zadovoljan. Hendikep za Barcelonu bit će neigranje Inieste, Ramos nema velikih problema s ozljedama.

"Svaka momčad ima svojih prednosti, a utakmica traje 90 minuta. Riječ je o dvjema jako dobrim momčadima i nijedna nije jasan favorit. Ne razmišljam o porazu, zanima me samo pobjeda!" - kazao je nasljednik "Plavog anđela" Bernda Schustera na vrućoj klupi Reala, Juande Ramos. "Barcelona igra dobar nogomet. Napadačka trojka oduševljava, vezni red sa Xavijem također, kao i obrana s Alvesom... velika su ekipa, ali mi imamo igrače koji im se mogu suprotstaviti."

"Već smo pobjeđivali sa 6-0, znam da bi u Madridu igrali isto, ali utakmica se igra kod nas u subotu u 10. Ovo je prva utakmica koju igramo protiv prvaka koji je ovamo došao obraniti naslov. Mi želimo titulu, ali prvaka se ne pobjeđuje 6-0. Želim vidjeti momčad onakvu kakva je bila do sada. O rezultatu ne mogu reći ništa, ni ja, ni vi, ni oni koji će nas doći gledati. Ne znam kakvu močad sprema Juande Ramos, nisam u Valdebebasu. Bojim se svih zvijezda s kojima će doći. Oni su nogometaši Reala, i u ovom trenutku oni su momčad poput Barçe: momčad u kojoj nema drugorazrednog igrača." - bio je oprezan Pepe Guardiola.
nogomet5 @ 22:07 |Komentiraj | Komentari: 3 | Prikaži komentare
nedjelja, prosinac 7, 2008
Milan je do minimalne domaće pobjede nad Catanijom došao pogotkom u 65. minuti, dok je Juve tri boda osvojio u samoj završnici. Momčad Carla Ancelottija dugo je lomila otpor Catanije, a zasluge za pobjednički pogodak jednako idu brazilcu Kaki koji je uputio udarac prema golu, ali i obrambenom igraču gostiju Stoviniju koji je taj udarac skrenuo i prevario vlastitog vratara.

Juventus je pak na neugodnom gostovanju kod Leccea pobjedu iščupao u samoj završnici. Juve je poveo preko Giovinca u 57. minuti. U 83. poravnao je Cacia, da bi sva tri boda za Torineze osigurao Amauri u 90. minuti.

Udinese je u Bergamu doživio peti uzastopni poraz i nastavio pad na ljestvici. Atalanta je bez većih problema slavila s 3-0 pogocima Valdesa, Donija i veterana Christiana Vierija.

U susretu između Reggine i Bologne sva četiri pogotka pala su za nešto više od 20 minuta, a remijem 2-2 više mogu biti zadovoljni gosti jer su dva puta sustizali prednost Reggine. Bod Bologni golom u 60. minuti osigurala je još jedna legenda Serie A, Marco Di Vaio.

Osim Juventusa, uspješan gost bila je i Fiorentina koja je deklasirala Torino s 4-1. Dva puta se u strijelce upisao Gilardino, a po jednom Mutu i Kuzmanović, dok je jedini pogodak Torina djelo Rosine iz kaznenog udarca.

U drugoj utakmici subotnjeg programa 15. kola Serije A Inter je stigao do 11. pobjede u sezoni. Na Olimpicu su Mourinhovi nogometaši pobijedili Lazija 3-0. U vodstvo su gosti došli već u drugoj minuti utakmice golom argentinskog stopera Samuela. Nakon jednog prekida, loptu je u 16-erac ubacio Ganac Muntari, a Samuel je krasnim skokom i trzajem pogodio s 9, 10 metara udaljenosti same rašlje domaćeg vratara Carriza. Do prednosti od 2-0 gosti su došli u trećoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela utakmice. Opet je posrijedi bio prekid. Ibrahimović je gurnuo loptu u for Maiconu po desnoj strani, ovaj je probio do gol-aut linije i vratio povratnu loptu, koju je s vrha peterca pod gredu svom vrataru pospremio branič domaćih Diakhite. I treći gol Milaneza pao je nakon prekida. Zabio ga je glavom Ibrahimović. Njegov je to osmi prvenstveni pogodak.

Momčad Rome pobijedila je u Veroni domaći Chievo s 1-0 u prvoj utakmici 15. kola talijanskog nogomentog prvenstva. Pogodak odluke postigao je Jeremy Menez u 69. minuti. Menez je poentirao udarcem desnom nogom iskosa s desne strane s 13-14 metara, i tako okrunio bolju igru Rome u ovoj utakmici. Rimljani su imali čak 21 pokuša prema golu, a Chievo tek sedam. Dodajmo da je Romin igrač Mateo Brighi u 86. minuti dobio drugi žuti, odnosno crveni karton zbog grubog prekršaja. Roma je ostvarila četvrtu pobjedu zaredom u Seriji A. Chievo je, pak, pretrpio i četvrti uzastopni poraz na svom terenu.
Dodajmo da je u sicilijanskom derbiju Cagliari na svom terenu svladao Palermo 1-0 golom Finnija.

U posljednjem dvoboju 15. kola od 20 sati i 30 minuta u gradskom derbiju sastaju se Sampdoria i Genoa.
nogomet5 @ 19:40 |Komentiraj | Komentari: 1 | Prikaži komentare
Odigrane su posljednje dvije utakmice 16. kola njemačke Bundeslige. U Wolfsburgu je gostovao Hannover 96, a u Kölnu Hamburg.

Wolfsburg je na domaćem terenu svladao momčad Hannovera. Vukove je u vodstvo doveo Zaccardo. Izjednačio je Jiri Stajner, međutim upravo je autogol Čeha presudio Hannoveru koji je po sedmi put ove sezone sa gostujućeg terena otišao pognute glave. Interesantna situacija dogodila se u 81. minuti. Vratar Hannovera Fromlowitz dobio je crveni karton zaustavivši prekršajem u šesnaestercu Edina Džeka. veznjak Rosenthal navukao je rukavice i obranio penal kojeg je izveo Džeko.

Hamburg je u Kölnu svladao domaćine zahvaljujući dvama pogocima Mladena Petrića. U drugom dijelu zamijenio ga je Guerrero. Ivica Olić igrao je 90 minuta i imaonekoliko izglednh prilika. U 83. minuti rezultat je za domaćine smanjio Milivoje Novakovič.
nogomet5 @ 19:37 |Komentiraj | Komentari: 0
Petr Cech, vratar europskog doprvaka Chelseaja u intervjuu za Sunday Telegraph izjavio je da je zahvalan komunizmu što je postao uspješan sportaš. "Prije sam često igrao nogomet i hokej." Primjećuje kako se sve manje mladih bavi sportom. "Djeca umjesto da se bave sportom vise na Play Stationu."

Zaista neobično kako on to sve primijeti. Čovjek s nekoliko milijuna funti plaće, štićenik ruskog multimilijardera Romana Abramoviča i prvi vratar Chelseaja zasigurno ne šeta siromašnim kvartovima i gleda dječake kako igraju. A zahvaljivati se čehoslovačkoj diktaturi potpuno je deplasirana izjava.
nogomet5 @ 14:50 |Komentiraj | Komentari: 1 | Prikaži komentare
Hrvatski reprezentatiavac Eduardo da Silva trebao bi se vratiti na teren u utakmici pričuvnih momčadi Arsenala i Portsmoutha koja je na rasporedu 16. prosinca. Menadžer Topnika Arsene Wenger teško da je mogao i zamisliti bolju vijest prije serije teških utakmica koje Londončane očekuje između Božića i Nove godine.

Bez obzira na pobjede u derbijima protiv Manchester Uniteda i Chelseaja, Arsenal za vodečim Liverpoolom trenutno zaostaje velikih osam bodova. Družina sa Emiratesa platila je veliku cijenu u susretima sa na papiru slabijim suparnicima (Hull, Sundermad, Aston Villa, Fulham). U spomenutim dvobojima Topnici su imali pregršt prigoda, ali se izostanak Eduarda pokazao kao nenadoknadiv hendikep.

Ne podcjenjujući mogućnosti Bendtnera, Denilsona i Vele, Dudu je ipak uz Van Persiea i Adabayora udarna napadačka igla družine sa Emiratesa. Svjestan je toga i Wenger, koji željno iščekuje povratak bivše Dinamove ikone. Zanimljivo je istaknuti da bi se, ako sve prođe u najboljem redu, Eduardo mogao pojaviti u sastavu Londončana 21. prosinca, kada je na rasporedu derbi Arsenala i Liverpoola.

Podsjetimo, Dudu je izvan stroja od 23. veljače. Stiglo je vrijeme za veliki povratak.
"Vjerujem da će na utakmici protiv pričuvne momčadi Portsmoutha Eduardo biti na terenu. Ne treba žuriti, ali na treningu Eduardo izgleda vrlo dobro. Pun je motiva i nadam se da su nevolje iza njega. Nema sumnje da će nam puno značiti u nastavku sezone" - istaknuo je Arsene Wenger.

nogomet5 @ 14:38 |Komentiraj | Komentari: 0
Momčad Barcelone poigrala se Valencijom u subotnjem dvoboju 14. kola Primere. Barça je slavila s 4-0, a mogla je i uvjerljivije. Briljirao je francuski as Thierry Henry s tri pogotka, u 20., 28. i 79. minuti. To je Henryjev drugi hat-trick u dresu Barcelone. Prvi je ostvario prošle sezone, u rujnu 2007. godine u prvenstvenom dvoboju protiv Levantea. Uz Henryja, u strijelce se upisao i Daniel Alves u 46. minuti.

Barcelona je prikazala sjajnu igru, redala je opasne napade, te je mogla i uvjerljivije slaviti. No, u Barceloni će sasvim sigurno biti i više nego zadovoljni s pobjedom 4-0. Zanimljivo da je Barcelona ove godine već deklasirala Valenciju na stadionu Camp Nou, i to sa 6-0, ali u drugog polovici prošle sezone. Henry je tada zabio dva gola. Valencia mu očito leži...

Sporting Gijon doživio je katastrofu na domaćem terenu izgubvši 2:5. Sporting je u vodstvo u 4. minuti doveo hrvatski nogometaš Mate Bilić. Villarreal i Getafe odigrali su 3:3 na El Madrigalu.

Barcelona je ovom pobjedom učvrstila vodstvo na ljestvici. Sada ima 35 bodova, 6 više od drugog Villarreala. Valencia je treća s 27 bodova, a Real četvrti s 26. Barcelona je svojim navijačima poslala najljepšu pozivnicu za još jedan spektakl, sljedeće subote, kada će na Camp Nouu gostovati najveći rival, madridski Real.

nogomet5 @ 14:37 |Komentiraj | Komentari: 1 | Prikaži komentare
Ivan Klasnić napokon je zabio u 17. kolu francuskoga prvenstva. Bljesnuo je u dresu Nantesa u najvažnijem trenutku, postigavši oba gola u domaćoj pobjedi protiv Lyona 2-1. Utakmicu je hrvatski reprezentativac počeo na klupi, a sedmerostruki su uzastopni prvaci u vodstvo došli golom Piquionnea u 42. minuti.

Klasnića je trener domaćih Elie Baup uveo u igru u 59. minuti umjesto Moulleca, a 28-godišnji mu se napadač odužio već nakon 60-ak sekundi boravka na terenu. Loptu je za Lyon u opasnoj zoni izgubio rerezentativac Jeremy Toulalan. Oduzeo mu ju je napadač domaćih De Freitas, sjurivši se prema golu. Njegov je udarac vratar Lyona Lloris uspio onemogućiti skraćivanjem kuta udarca, no odbijanac je u mrežu pospremio Klasnić u svom prvom kontaktu s loptom.

Bio je to prvi Klasnićev gol za Nantes u njegovu 13. nastupu u dresu kluba s Le Beaujoirea. Svi do posljednjeg suigrača nakon gola izredali su se grleći Klasnića u erupciji emocija, a vidno je na klupi od radosti eksplodirao i trener Elie Baup. Preostalih je pola sata Klasnić odigrao posebno motivirano: trčao je, osvajao lopte, dobivao duele...

Konačno, u 88. je minuti u priliku gurnuo Bagayokoa, koji je u kontaktu s tragičarem Toulalanom na rubu 16-erca izgubio ravnotežu, pao i iznudio 11-erac. Siguran je izvođač bio Klasnić. Loptu je poslao u lijevu, a vratara Llorisa u desnu stranu. Publika na Le Beaujoireu veći je dio preostalog vremena skandirala ime hrvatskog napadača.

nogomet5 @ 13:55 |Komentiraj | Komentari: 1 | Prikaži komentare
subota, prosinac 6, 2008
Derbi kola njemačke Bundeslige odigrao se jučer u Münchenu. Kod Bayerna je gostovao Hoffenheim. Dvije vodeće momčadi njemačkog nogometa trenutačno ponudili su otvorenu i do posljednjeg trenutka napeta utakmicu. Bayern je s(p)retnim pogotkom u 92. došao do pobjede.

Kao is vaku utakmicu u posljednje dvije sezone, 69 tisuća gledatelja ispunilo je Allianz Arenu do posljednjeg mjesta. Nijedna utakmica Bundeslige u posljednjih nekoliko sezona nije pobudilo ovoliko zanimanje medija. S jedne strane Hoffneheim - momčad milijardera Dietera Hoppa iz sela s 3200 stanovnika. S druge strane Bayern - najtrofejniji njjemački klub, simbol pobjede u njemačkom nogometu, momčad s 21 titulom prvaka Njemačke, osvajač Lige prvaka... "Želimo ishod kao u Asterixu" - rekao je prije utakmice trener gostiju Ralf Rangnick. I nije se kukavički postavio, baš kao Asterix. Vedad Ibišević, Demba Ba i Chinedu Obasi su tri napadača koje je od prve minute poslao na teren. A ofenzivne zamisli pokazale su se i na terenu. Hoffenheim je početkom utakmice dominirao, iako bez opasnijih udaraca prema vratima Michaela Rensinga. Toni je s druge strane imao izglednih prilika, ali su njegovi udaraci odlazili pored vrata gostiju. Otvorena igra nastavila se i u drugom dijelu. Hoffenheim je poveo u 48. minuti pogotkom Ibiševića, njegovim 18. ove sezone. Šok za Bavarce. Od tog trenutka crveno-bijeli preuzeli su inicijativu. Izjednačujući pogodak postigao je Lahm u 60. minuti, pucao je prema golu, dodir lopte s nekim iz bloka prevario je vratara Haasa i lopta je odsjela iza njegovih leđa. U razdoblju od izjednačenja do posljednjeg trenutka sudac je s nekoliko sumnjivih odluka isfrustrirao Igrače Hoffenheima koji su ipak preko svježeg Salihovića uspjeli ozbiljno zaprijetiti. Salihović je uzeo loptu na boku, krenuo prema sredini i odigrao dupli pas s Ibiševićem. Izbio je sam pred Rensinga, no iskosa je uspio samo pogoditi ravno u vratara.

Toni je nekoliko puta imao čistu situaciju glavom sm pred suparničkim vratima, no čini se da je Talijan ove sezone zaista uhvatio lošu formu. Ipak, u 92. minuti Bayern je došao do tri boda. Klose je krenuo prema golu, Ibertsberger mu je izbio loptu koja je došla do Tonija 6-7 metara sam pred golmanom. Pucao je katastrofalno, lopta je išla ravno u Haasa, ali se od njega odbila u gol.

Bayern se ovom pobjedom bodovno izjedančio na vrhu ljestvice s Hoffenheimom. U posljednjem kolu prije sanke idućeg vikenda, Hoffenheim dočekuje Schalkea dok Bayern gostuje kod Stuttgarta.
nogomet5 @ 14:31 |Komentiraj | Komentari: 1 | Prikaži komentare